Kids and Money – Use it for later

chaerani

Let’s come back to sharing our experience teaching our Noe about money.

  • Lesson 1: You need to work for money
  • Lesson 2: Money is used to buy things
  • Lesson 3: You can spend money immediately or you can use money for later
  • Lesson 4: There are different prices for things
  • Lesson 5: When you don’t have enough money, you can save your money until you have enough
  • Lesson 6: How to read prices for things in the shop
  • Lesson 7: Setting out financial goals and how to plan for it

Previously we shared about lesson 1 & 2. We taught Noe that chores translates to money (coins, in fact), instilled new rule in the house to use the money to watch TV. Every day, we evaluate what Noe did on that day, and he gets some money based on chores done, about 2-3 coins. Sometimes he could spend 2 coins to buy lollypop, or use one coin for duration of TV. Usually, Noe would spend all the coins he got for the day, on the day itself. In the beginning, Noe would cry when he ran out of money, begging us to watch TV for free. Of course we didn’t budge, and over time we managed to make him understand that the rule stays: He needs to pay for TV. Now let’s see if we can share lesson 3-5.

We slowly stretched the money lesson to introduce the concept that the money can be used for later. At first, we encouraged Noe to keep the money in the box, so that he could use it later. For example, if he wanted to watch TV in the morning, just before he went to school, we would present him with the choice, that he could use the money for morning TV but would not have enough to afternoon TV later. At first he would demand to use the money immediately. But slowly, after repeating the same situation, he learned that the money pays better to be used in the afternoon, when the TV-watching duration is longer. To our surprise, one morning he stopped asking to watch TV before school, and we asked why. He said, he wanted to use the money for later.

The small convenience store in our apartment complex turned out to be a great place to learn about money too. It has all things that fascinate my little kids. The price tags are displayed right in front. Noe has learned about numbers in the school, and he enjoys counting. So perhaps we could introduce him the next lesson, that there are different prices for things. Remember, previously, we introduced the concept of buying and selling using money, by buying a lollypop. This time, we presented to Noe that lollypop equals to 2 coins, while small ice cream bar is 5 coins, and bigger ice cream bar is 10 coins. Then we asked him, “Do you want to buy ice cream?” and Noe said yes. Then we said, “But you only have three coins, that’s not enough to buy ice cream”. Then we offered him, “How about we keep the coins for now, and when you have enough, you can buy the ice cream”. We gave  Noe a new red box, for savings. So, now he has two boxes, one is the jar he uses for TV spending, and the red box for savings.

Then we went back to our house, and Noe asked to watch TV. We reminded him, “But you need to use the money to buy ice cream tomorrow?” Noe gave a thought, and decided to play lego instead of watching TV. The next day, we evaluated Noe’s home chores again, and he got three more coins. We opened up the red box, and count the coins, one by one. 1, 2, 3, 4, 5, 6 coins in total… “Noe, you have enough to buy ice cream. You need 5 coins, but now you already have 6. So you can buy ice cream and use one coin to watch TV!”. He was so elated, and we immediately went down to the shop to buy the ice cream.

We needed to use a small saving project – the one that requires only two or three days of savings, only to introduce the concept, that money can be saved. We also needed different box, so that he could  visually assign each box for different use. And the key in the learning, is to present the concept, show the practice, present the options with its possible consequences, and allow the kid to take his own decision based on the lesson.

It’s interesting to see that in such young age, Noe has learned about doing a job (chores), getting a salary (chores evaluation), buy-sell concept (at the shop buying lollypop), savings (red box), and portfolio allocation (red box for savings vs jar for spending).

And more importantly, he began to learn about delaying gratification. This is a key lesson that would be valuable even until he’s an adult.

Note: It’s not so straightforward to learn about price tags in Rupiah since it has so many zeros. We resorted to use only the digits of Thousands Rupiah. For example, Rp 10,000 means Noe needs to pay using ten coins. Another problem is that the coins used are of the value of Rp 500. But just for the sake of ease of calculation, we treat the Rp 500 coins as Rp 1,000. So, in reality, we needed to top-up the shortfall to the cashier when Noe did the payment.

But but but.. Bank Indonesia announced that they will release Rp 1,000 coins. We definitely will use it as the learning tool, since the face value is in line with the price tags in the shop. If necessary, I would queue in front of Bank Indonesia to be the first to get those coins!

181 Comments

  1. IntanDian
    Dian Sarwono September 13, 2010 at 8:01 am

    Great tips, Meutia! What’s the best age to teach children about saving?

  2. dhira rahman
    dhira rahman September 13, 2010 at 9:03 am

    good-written article, very informative, i really love this!
    kami sudah mengajarkan konsep uang juga ke Zua, dan sampai sekarang zua masih menabung untuk beli mainan buzz lightyearnya hihihi

  3. eka
    Eka Wulandari Gobel September 13, 2010 at 10:33 am

    tfs, rani! The tips are very inspiring! Will apply these for enzo n dante..

  4. tiaaja
    tia September 13, 2010 at 11:21 am

    thanks meutia for the tips. i would use them to teach about money in my class for next them.
    btw, we have same name. hihihihi….

  5. ninit
    ninit yunita September 13, 2010 at 11:29 am

    always love your tips. thanks ran! :)

  6. sLesTa
    shinta lestari September 13, 2010 at 12:05 pm

    Love love loooove this article, Ran! Sering2 nulis yaaa hehe :)

  7. lei
    Lady Fitriana September 13, 2010 at 8:43 pm

    GREAT tips!! Tfs yah :)
    pas bgt br ngumpul2 klrga n liat ponakan yg demanding bgt soal jajan, was thinking about a way to teach akila about money and stuff so this article was just perfect!

  8. Medy
    medy September 13, 2010 at 11:38 pm

    Tfs…ditunggu share step berikutnya. Btw koin 1000 baru udh ada dari sblm lebaran kok :)

  9. gabriella
    Gabriella Felicia September 14, 2010 at 8:15 am

    Tfs, senangnya dengan tips ini… aku pasti akan coba terapkan ke albert…

  10. gumzkiew
    gamma sinta rini September 14, 2010 at 10:06 am

    tfs,rani..very inspiring. btw,i hv the same question w/ dian sarwono, what’s the best age to start introduce this saving concept?thx

  11. Riri
    Riri September 16, 2010 at 11:15 am

    love ur tips. tfs Rani :)
    *menunggu-nunggu lesson 6-7*

    -riri-

  12. Mommy Isha
    Mommy Isha January 17, 2013 at 3:47 pm

    Hi mommies, I’m a newbie ^^

    TFS Rani^^
    Love this!
    I need to learn more from all of you.

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.